Witamy serdecznie na portalu Gaymateo.pl - pierwszym polskim normalnym gay portalu! Powiedz o nas swoim znajomym!
przyjazn

Artykuły: Zdrowie HIV AIDS

Różnica między HIV a AIDS

Wirus HIV zwany również ludzkim wirusem niedoboru odporności wywołuje chorobę AIDS, czyli końcowy etap zakażenia. Wbrew stosowanej obiegowo nazwie, wirus HIV dzieli się na dwa typy: HIV-1 i HIV-2, aczkolwiek ten ostatni w znacznie wolniejszym stopniu doprowadza do rozwoju choroby. Najsmutniejszym jest fakt, iż pomimo przeprowadzonych tysięcy badań, w dalszym ciągu pochodzenie wirusa HIV nie zostało wyjaśnione, a AIDS jest chorobą nieuleczalną.

Czytaj więcej

Wykrywanie i testy na HIV

Kontakt seksualny z osobą z tzw. grupy ryzyka? Przeprowadzona transfuzja krwi? Ukłucie igłą niewiadomego pochodzenia, oraz wiele innych przypadków nie powinny prowadzić do przedwczesnej paniki, bowiem możliwe jest wykrycie potencjalnego zagrożenia u osoby mogącej podejrzewać u siebie zakażenie.

Czytaj więcej

Częste pytania - HIV i AIDS

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące wirusa HIV i choroby AIDS.

Czytaj więcej

HIV i AIDS w Polsce

Pytając o liczbę chorych na AIDS i o liczbę nosicieli wirusa HIV musimy pamiętać o tak zwanej ciemnej liczbie osób, które nie wiedzą, albo podejrzewają, że mogą być zarażone i boją się zrobić test potwierdzający obecność wirusa w organizmie.

Czytaj więcej

HIV i AIDS na świecie

Ogólnoświatowa pandemia wywołana wirusem HIV, a w następstwie AIDS zbiera śmiertelne żniwa na całym świecie. Jak donosi UNAIDS w ubiegłym – 2008 roku 2,5mln osób zaraziło się wirusem HIV. Jest to praktycznie taka sama ilość jak w 2007 roku, w którym zmarło ponad 2,1 mln osób.

Czytaj więcej

HIV a kontakty homoseksualne

Związki homoseksualne, szczególnie gejowskie budzą bardzo dużo kontrowersji i zbędnego zainteresowania. Niestety wokół tej mniejszości narosło dużo mitów, które ukazują jej nieprawdziwy obraz. Media nie są tu bez winy, a szczególnie w kwestii HIV/AIDS – wirusa wykryto najpierw u osób orientacji homoseksualnej i to właśnie ich oskarżono o zapoczątkowanie światowej pandemii.

Czytaj więcej

Jak można zarazić się wirusem HIV?

Pomimo, iż żyjemy w dobie XXI wieku, tak naprawdę istnieje ogromna rzesza osób, która nie posiada elementarnej wiedzy odnośnie dróg przenoszenia wirusa HIV. Nie obce są stwierdzenia wśród niedoinformowanych ludzi, że zakażenie może nastąpić poprzez np. ukąszenie komara czy też poprzez pocałunek.

Czytaj więcej

Jak NIE można zarazić się HIV?

Wbrew obiegowym opiniom wirusem HIV wcale nie tak łatwo się zarazić. O wiele większe jest prawdopodobieństwo złapania grypy, przeziębienia czy anginy. HIV przedostaje się do organizmu człowieka tylko i wyłącznie poprzez krew, kontakty seksualne i w wyniku ciąży kobiety seropozytywnej, aczkolwiek są to sporadyczne przypadki – średnio jedna osoba na tysiąc.

Czytaj więcej

Seks z osobą z HIV

HIV nazywany na początku dżumą XX wieku przestał nas już straszyć, stał się codziennością i nie jest już tematem tabu. Nowoczesne leki znacznie wydłużyły życie zakażonych i sprawiły, że nawet seropozytywne matki mają szansę urodzić zdrowe dziecko – jednak wirus HIV w dalszym ciągu jest nieuleczalny.

Czytaj więcej

Metody leczenia

Leczeniem ogólnoświatowej pandemii HIV/AIDS od samego początku zajęli się najwybitniejsi specjaliści chorób zakaźnych. Pomimo tego, iż do tej pory nie udało się odnaleźć skutecznego lekarstwa, które uporałoby się z tą wyniszczającą chorobą, zrobiono ogromne postępy i dzięki najnowszym lekom udało się wydłużyć życie osobom chorym aż o ponad trzydzieści lat (przy stosowaniu terapii aretro).

Czytaj więcej

Użytkownicy sewisu:

Zarejestrowanych: 12079

Aktualnie zarejestrowanych online (0) :

Gości: 3