Witamy serdecznie na portalu Gaymateo.pl - pierwszym polskim normalnym gay portalu! Powiedz o nas swoim znajomym!
ciastka2

Być Liderem

Być Liderem

autorem artykułu jest Jadwiga Borkiet
W trakcie Forum zorganizowanego w czerwcu przez nasze Stowarzyszenie "Akademia Mądrego Życia" (www.amz.org.pl) zastanawialiśmy się - w oparciu o doświadczenia uczestników - czy warto być Liderem, szczególnie jeśli odpowiedzialność którą na siebie bierzemy nie przynosi bezpośrednich korzyści finansowych.Zapraszałam do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z kierowaniem pracą Prezydentów Klubów oraz osoby mające doświadczenia w organizacji różnych imprez. W trakcie ich opowieści zapisywałam po jednej stronie tablicy plusy - korzyści jakie daje podejmowanie się roli lidera, z drugiej minusy.Okazało się, że plusy odbierane były jak ewidentne i wysoko cenione korzyści (choć nie wiązały się z korzyściami materialnymi), zaś minusy to były głównie kwestie, które mogą zniechęcać, demotywować - o ile nie jesteśmy na nie przygotowani. Nie były definiowane jako straty, raczej jako trudności na które trzeba być przygotowanym.Myślę że to bardzo cenne spostrzeżenia, dlatego postanowiłam zebrać je i podzielić się nimi z Wami.Często boimy się podejmowania wyzwań związanych z rolą Lidera wyolbrzymiając problemy. Bywa także, że brakuje nam motywacji by brać na siebie odpowiedzialność, bo nie dostrzegamy korzyści jakie się z tym wiążą - wiele z nich potrafimy docenić dopiero po fakcie. A nie podejmując wyzwania - nawet sobie nie zdajemy sprawy jak wiele tracimy.Nasze Stowarzyszenie szuka osób, które będą zakładały i prowadziły Kluby Mądrego Życia i głównie z myślą o nich przygotowałam to zestawienie, choć myślę że większość tych spostrzeżeń będzie aktualna dla wielu sytuacji życiowych, w których zastanawiamy się, czy warto brać na siebie rolę przywódcy/organizatora/lidera.Zaczniemy od trudności, na które każdy organizator / lider / przywódca powinien być przygotowany:1. Ryzyko finansowe. Czasem podejmujemy się pewnych zobowiązań, które wiążą się z kosztami (rezerwacje, wynajem sal i sprzętu, zakupy różnych potrzebnych materiałów) a potem okazuje się, że wpływy są niższe od przewidywanych. To ryzyko często spada na organizatora. W konsekwencji mało, że pracuje najwięcej (i często za darmo) to jeszcze czasem dokłada do tego, żeby coś się mogło odbyć.2. Największym chyba problemem, o którym wspominali wszyscy są rezygnacje. Ktoś deklaruje pomoc, uczestnictwo - w oparciu o te deklaracje dzieli się obowiązki, sporządza plany - a potem ten ktoś "po prostu" rezygnuje, zupełnie się nie przejmując tym, w jakiej sytuacji stawia ludzi, którzy traktowali te zobowiązania poważnie i w oparciu o nie coś planowali.Z własnego doświadczenia dodam, że to są chyba sytuacje z którymi najtrudniej sobie poradzić.

Poza problemami organizacyjnymi jakie się z nimi wiążą dochodzą problemy emocjonalne. Takie sytuacje wysysają mnóstwo energii i odbierają zapał do działania. Czasem naprawdę trudno się po czymś takim pozbierać, szczególnie gdy ktoś winę za swoją własną niesolidność próbuje zrzucić na osoby, które zostawia na lodzie (co wcale nie jest rzadkością).3. Rozczarowanie efektami.

Czasem wkładamy w coś mnóstwo pracy, energii i zapału - a efekty są bardzo mizerne.

Trzeba bardzo na to uważać, szczególnie w takiej działalności jaką promujemy w AMŻ - wielokrotnie jakieś działania przynosiły zauważalne pozytywne skutki dopiero po tygodniach czy nawet miesiącach pracy.4.Poczucie osamotnienia.


Lider często "myśli do przodu" - wybiega myślami w przyszłość, koncentruje się na szerszej perspektywie. To powoduje, że czasem czuje się osamotniony, gdy ludzie z którymi pracuje jeszcze nie potrafią dostrzec tego, co on widzi.Dla mnie świetnym przykładem jest tutaj idea, do realizacji której powołaliśmy nasze Stowarzyszenie - stworzenie dużej sieci współpracujących ze sobą klubów, których członkowie korzystając ze sprawdzonych wzorców rozwijają różne umiejętności wspierając się wzajemnie i dzieląc doświadczeniami.

Od samego początku nie miałam wątpliwości, że to wspaniały pomysł - otwierający mnóstwo możliwości. Jednak ta perspektywa była mało czytelna dla ludzi, którzy rozumieli co daje jeden (ich własny) klub, nie rozumieli zaś, co mogą zyskać, gdy klubów będzie więcej, a organizację która do tego dąży odbierali jako zagrożenie dla swojej wolności i niezależności.

Wiem, że Ci co byli na Forum już rozumieją, jak wiele może dać współdziałanie klubów, ale uświadamianie że w większym gronie, z szerszą perspektywą nie tylko można więcej osiągnąć, ale też każdy indywidulanie więcej może zyskać, jest jednym z większych wyzwań dla każdego lidera.5. Brak funduszy.

Ten punkt niejako wiąże się z pierwszym. Żeby coś zorganizować - szczególnie na większą skalę - konieczne są pewne fundusze. Z tym bywają często problemy i trzeba się z nimi liczyć.

Jednak nie należy przeceniać tego problemu. Często brak funduszy jest impulsem który uruchamia kreatywność, każe szukać nowych rozwiązań, sojuszników. Jeśli wierzymy w wartość tego co chcemy zrobić, jest duża szansa że znajdziemy partnerów, którzy nam pomogą zrealizować projekt.

Wiele działań naszego Stowarzyszenia opiera się na pracy i życzliwości osób i instytucji, które włączają się w realizację naszych pomysłów dlatego, że wierzą w sens tego co robimy.6. Problem z następcą. Ten problem często występuje w klubach. Funkcja Prezydenta klubu jest przechodnia, a jednym z wyzwań dla Prezydenta jest wychowanie następcy, któremu będzie mógł przekazać odpowiedzialność za klub.

Kłopoty klubów które upadały albo zawiesiły swoją działalność często wynikały z tego, że kiedy silny Lider nie mógł z różnych powodów dłużej zajmować się klubem tak intensywnie jak wcześniej, nie było następcy który gotów byłby przejąć jego obowiązki.

Samemu, szczególnie jeśli nie ma się doświadczeń managerskich trudno sprostać temu zadaniu. Również w tym zakresie jako Akademia oferujemy wsparcie, a byłym Prezydentom stwarzamy możliwość dalszego rozwoju w strukturach stowarzyszenia.7. Wiele pracy i wysiłku.
Podejmując się roli Lidera jakiegoś przedsięwzięcia trzeba być przygotowanym na to, że pochłania to mnóstwo czasu i energii. To znakomita inwestycja - o czym można się przekonać czytając wymienione niżej korzyści, ale cena (głównie czasowa) jaką trzeba zapłacić także nie jest niska. Ale jak ktoś kiedyś powiedział - wszystko co najbardziej cenimy w życiu wiąże się z pracą i wysiłkiem.8. Podtrzymywanie własnej motywacji. Lider jest "motorem" dla innych, ale sam także potrzebuje wsparcia by radzić sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami o których mowa, a także ze zwykłą złośliwością, krytyką i głupotą.

W tym zakresie także oferujemy pomoc Liderom, którzy chcą pracować razem z nami.9. Ciężar odpowiedzialności.

Wiele osób boi się podejmowania zobowiązań, bo boi się związanej z nimi odpowiedzialności, tego że mogą zawieść innych.

Sama miałam z tym problem do czasu aż zrozumiałam, że tak naprawdę jesteśmy odpowiedzialni głównie za to, by zrobić to co w naszej mocy najlepiej jak umiemy. Wiadomo. że nie wszystko musi się udać, że mogą zajść jakieś nieprzewidziane okoliczności. Dlatego trzeba mądrze przyjmować na siebie zobowiązania - odpowiadać za to, co jesteśmy gotowi zrobić - i po prostu robić to najlepiej jak umiemy. Uczciwie mówić o tym co potrafimy i być gotowym nauczyć się tego, co jest potrzebne by dobrze wykonać zadanie.10. Dopływ "świeżej krwi". To kolejne wyzwanie związane z pracą w klubach. Kluby mają to do siebie, że wiele osób przychodzi do nich przez pewien czas, po czym idą realizować własne cele wzmocnieni i zmotywowani do pracy. Tylko nieliczni zostają na dłużej niż kilka miesięcy by podejmować w klubie kolejne wyzwania.

By klub żył i rozwijał się musi być zapewniony dopływ nowych osób, które zobaczą w klubie szanse dla siebie.11. Własne "ograniczenia" w sposobie myślenia.
Chodzi tu o przekonania typu "ja się do tego nie nadaję", "to dla mnie za trudne", "inni zrobiliby to lepiej", "nie jestem specjalistą w tej dziedzinie więc lepiej się za to nie brać" itp.

Nad zmianą takich przekonań i budowaniem poczucia własnej wartości trzeba ciągle pracować - klub jest miejscem które właśnie temu służy.Na tym kończy się lista wynotowanych przeze mnie trudności, czas na listę korzyści:.1. Satysfakcja z tego co się osiągnęło, podziękowania od innych, świadomość że zrobiło się coś ważnego także dla innych. To jest uczucie, które często nadaje sens nie tylko temu co zrobiliśmy, ale całemu życiu - nie sposób go przecenić.2. Bliskie, bezpośrednie kontakty z ludźmi podczas których wiele się można nauczyć i które dają wiele satysfakcji.3. Udane działania niosą ze sobą radość, mobilizują do podejmowania kolejnych wyzwań.
4. Nauka obliczania i planowania. To ciekawe że nawet osoba prowadząca własną firmę uznała za cenne doświadczenia z tego zakresu przy organizacji przedsięwzięcia dla członków klubu.5. Uczenie się na błędach - co i jak można zrobić lepiej.

Nie ma lepszej nauki niż działanie. W klubach można bezpiecznie "eksperymentować" na własnych błędach i korzystać z doświadczeń innych. Bezpiecznie - gdyż nikt nie będzie miał pretensji jak coś się nie uda - każdą sytuację traktujemy jak okazję do nauki.6. Praktykowanie szukania rozwiązań.


Jesteśmy wychowani w środowisku, w którym codzienną praktyką jest usprawiedliwianie i szukanie winnych. W klubach uczymy się zmiany tej postawy na proaktywne szukanie rozwiązań.7. Inne myślenie (do przodu, w przyszłość), pasja.

To także wiąże się z praktyką szukania rozwiązań. Szukanie winnych i usprawiedliwień to "patrzenie do tyłu" - na przeszłość, której już przecież nie zmienimy. Wyzwolenie się z tego spoosbu myślenia to korzyść, która daje poczucie wolności, mocy, odwagę do realizacji marzeń.8. Nowe pomysły, nowe horyzonty.

W atmosferze życzliwści, alceptacji, wśród ludzi którzy są otwarci na nowe pomysły i chętni do działania dojrzewają pomysły, których wcześniej nawet nie bralibyśmy pod uwagę.9. Poznawanie wartościowych ludzi.

Akademia i Kluby skupiają wyjątkowych ludzi. Program spotkań klubowych jest tak skonstruowany, że możemy poznawać i pielęgnować tę naszą wyjątkowość, wewnętrzne piękno i niepowatrzalność. To co ludziom w duszy gra, a czego często boją się lub wstydzą pokazać innym, by nie zostać wyśmianym lub zranionym.10. Elastyczność, umiejętność odnajdywania się w różnych sytuacjach.

Liderom przytrafiają się różne nieprzewidzialne sytuacje, którym muszą stawić czoła, Jak sobie z nimi radzić uczymy się już podczas spotkań klubowych, w zabawie w "łańcuszek mówców" czy prowadząc spotkanie jako Gospodarz lub Przewodniczący. Wyższa szkoła tych umiejętności to kierowanie klubem jako jego Prezydent.11. Wytrwałość oparta na odpowiedzialności za własne zobowiązania.

Jeśli zobowiązujemy się do czegoś tylko przed sobą - trudno wytrwać w takim zobowiązaniu (kto próbował utrzymać jakąś dietę przez dłuższy czas albo regularnie ćwiczyć wie o czym mowa).

Jednak kiedy wiemy, że nasze zobowiązanie dotyczy takż innych, że ktoś na nas liczy - wtedy łatwiej się zmobilizować i wytrwać. Zobowiązania poejmowane w klubie (np. przygotowanie czegoś na kolejne spotkanie) nie są wielkie, za to systematyczne - z tygodnia na tydzień. Świadomość że inni na nas liczą oraz satysfakcja z wykonania zadania mimo tego, że się czasem nie chce, pomaga wytrwać i wypracować sobie nawyk podejmowania i realizacji zobowiązań. Nawyk bezcenny w każdej działalności.12. Nawyk systematyczności - jak wyżej.13. Inne spojrzenie na siebie i swoje możliwości.

Realizając kolejne zadania, pokonując różne trudności - stopniowo zmieniamy przekonania które były naszym hamulcem "to dla mnie za trudne", " ja się do tego nie nadaję", "jestem za stara/za młoda na coś" itp.14. Inne spojrzenie na ludzi (bardziej tolerancyjne, koncentrowanie się na pozytywach).

Tutaj chcę przytoczyć historię, którą opowiedziała jedna z klubowiczek po pierwszym spotkaniu. Pracuje z dziećmi i często się denerwowała na te, które przychodziły nieprzygotowane na zajęcia. To nienajlepiej wpływało na atmosferę w całej grupie.

Po spotkaniu klubowym postanowiła zmienić swoje nastawienie - zaczęła koncetrować się na tych dzieciach, które pracują i robią postępy. To bardzo pozytywnie wpłynęlo na jej nastawienie do pracy i na całą grupę.15. Otwartość, kreatywność. To umiejętności rozwijane jako efekt wspólnej pracy z twórczymi i pozytywnie nastawionymi ludźmi.16. Obowiązkowość, doskonalenie umiejętności organizacyjnych, własne zorganizowanie.

Kierując jakimiś działaniami siłą rzeczy musimy lepiej organizować swój własny czas.17. Inspiracja i motywacja którą daje możliwość obserwowania zmian u ludzi z którymi pracujemy w klubach.

KIedy widzimy jakie postępy robią inni - to motywuje do pracy nad sobą, pozwala uwierzyć, że my także potrafimy zmienić to, na czym nam zależy.18. Pokonanie strachu, tremy, stresu, własnego "lenia".

Raz pokonane nie są już tak silne, pokonywane systematycznie (podczas pracy w klubie) przestają być hamulcami naszego życia.19. Bardziej pozytywne nastawienie "na co dzień".

Ćwiczenie "sukces na co dzień" uczy nas dostrzegać i doceniać więcej pozytywnych rzeczy w naszym życiu. Całokształt tego czego doświadczamy w klubiepozwala z większym optymizmem patrzeć na życie.20. Umiejętność pracy w zespole. Klub to ciągła praca w zespole, a jakość każdego spotkania zależy od przygotowania i zaangażowania jego uczestników. Zmieniają się funkcje i role - i z róznych prespektyw możemy popatrzeć jak poszczególne elementy/osoby/funkcjie wpływają na całość pracy i wyniki.21. Świadomość czym jest odpowiedzialność i co się z nią wiąże.

Odpowiedzialność to ciągłe zadawanie sobie pytania - Co ja mogę zrobić, by było tak jak chcę, by ludzie chcieli ze mną współpracować, by osiągąć cel. I pozwolenie innym, by byli odpowiedzialni za siebie, swoje decyzje, zobowiązania.

Mądre odróżnienie potrzebnego wsparcia od pokusy kontrolowania, które odbiera odpowiedzialność.22. Zrozumienie wartości i znaczenia planowania, organizacji, konkretnego przydziału zadań.

Tego można nauczyć się tylko w praktyce - prowadzenie klubu to świetna praktyka tych umiejętności.23. Szkoła asertywności.24. Łatwiej podejmować własne decyzje życiowe.

Klub jest swego rodzaju "laboratorium" w którym ćwiczymy nowe postawy, zachowania, stajemy się bardziej świadomi siebie. Naturalnie przenosimy to do swojego życia.25. Wsparcie w realizacji własnych, ambitnych celów.

Klub, a szczególnie jego prowadzenie buduje wiarę w siebie. To poczucie że "potrafię i załuguję" pozwala podejmować coraz śmielsze wyzwania życiowe. Można także skorzystać z pomocy mentora/coucha Akademii albo ze wsparcia jakim jest Zespół realizacji Celów.26. Budowanie poczucia własnej wartości w oparciu o konkretne, wymierne sukcesy.

Nasze samozunanie to efekt przekonań jakie mamy na swój temat. Niekoniecznie zgodnych z prawdą. Każdy z nas ma spory zestaw samoograniczających przekonań, z których nawet nie zdaje sobie sprawy.

Praca w klubie to realizacjia kolejnych zadań, które pokazują nasze "blokady" i pomagają się z nimi uporać. Dostajemy rzetelną i informację zwrotną o tym, co nam się udaje, i o tym, nad czym warto dalej popracować. Dostrzegamy i doceniamy swoje sukcesy i one dają nam siłę i motywację by pracować dalej, by stać się jeszcze lepszym.27. Odkrywanie jak w pozytywny sposób wpływać na innych.

Klub to szkoła wywierania pozytywnego wpływu. Nie mamy żadnej władzy nad ludźmi, którzy przychodzą na spotkania - możemy wpływać na inich tylko dzięki temu, na ile uda nam się ich przekonać do siebie i do tego, co proponujemy.Jak widać lista korzyści jest imponująca, choć i tak z pewnością nie wypisałam wszystkich.Problem polega na tym, że tak mało osób sobie je uświadamia - często dostrzegamy je dopiero "po fakcie".

Za to trudności wydają się za wielkie jak na nasze możliwości.

Dlatego właśnie załozyliśmy Akademię Mądrego Życia. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele można zyskać gdy uwierzymy, że warto stać się Liderem i chcemy pomagać tym, którzy mają chęci, ale brakuje im odwagi by samodzielnie podjąć takie wyzwanie. Tym, którzy cenią sobie współpracę z mądrymi ludźmi.Jeśli jesteś zainteresowana/y taką współpracą zapraszam do nas. W sierpniu niepowtarzalna okazja by skończyć 15-dniowy Kurs Liderów przygotowujący między innymi do założenia i prowadzenia klubu.

Szczegóły na stronie www.amz.org.pl


--

Jadwiga Borkiet

http://jadwigaborkiet.blog.onet.pl/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

« Powrót

Komentarze

#1 | oakleysunglasses dnia lipiec 12 2016 04:45:29
It
louboutin,christian louboutin,louboutin shoes,louboutins,louboutin uk,christian louboutin uk,red bottom shoes,red bottoms,louboutin outlet,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet should be a
true religion good sign for a candidate if the
ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,polo ralph lauren outlet FBI,
canada goose pas cher after a long and exhaustive investigation, recommends that
valentino shoes,valentino,valentinos the candidate
oakley sunglasses,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses cheap,oakley vault,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses not
easton bats be
cheap oakley sunglasses prosecuted. It
juicy couture should
north face jackets,north face,the north face,northface,north face outlet,north face jackets clearance,the north face outlet also be a bad
michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors thing if
north face being slapped down
moncler as "extremely careless" by
canada goose the FBI is considered a win. But in this bizarre
swarovski jewelry presidential year, it probably matters little, if at all, that presumptive
nike air max,air max,air max 2015,nike air max 2015,air max 90,airmax,air max 95,nike air max 90 Democratic
nike blazer nominee Hillary
hollister Clinton
ugg australia,ugg slippers,uggs boots,uggs outlet,ugg boots,ugg,uggs,ugg boots clearance,uggs on sale has likely escaped prosecution for maintaining a
iphone cases private email server and using
oakley pas cher,oakley,oakley soldes,lunette oakley pas cher,oakley france it
chanel handbags,chanel bags,chanel sunglasses,chanel purses,chanel outlet to exchange classified information.Blame
oakley sunglasses,oakley vault,oakley sunglasses cheap,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,cheap oakley sunglasses,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses the
gucci hyper-partisan
michael kors outlet online sale,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors environment, or an electorate seemingly unconcerned with facts, or presumptive GOP nominee Donald Trump, who has
nike air max serious credibility
soccer shoes,nike mercurial problems of his
soccer jerseys,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys own.
nike air max But Clinton,
north face,the north face,north face pas cher,north face soldes,north face france analysts say, is
louis vuitton,sac louis vuitton,louis vuitton pas cher,sac louis vuitton pas cher,louis vuitton france likely to continue on the same
wedding dresses,prom dresses,bridesmaid dresses,evening dresses,beach wedding dresses,cheap wedding dresses,homecoming dresses,prom dresses,wedding dresses campaign and electoral path as before
longchamp,sac longchamp,longchamps,longchamp pas cher,sac longchamp pas cher,longchamp pliage,longchamp soldes,sac longchamps,longchamp france the FBI's probe
abercrombie ended
uggs outlet – just
canada goose outlet with the dubious relief of not having
louis vuitton,louis vuitton canada,louis vuitton outlet,louis vuitton outlet online to be distracted by a criminal prosecution
timberland shoes while she is seeking the highest office in the land.


"I think this almost confirms what
vanessa bruno pas cher everybody already knew: It was a mistake. She shouldn't have done it. It was sloppy," says Democratic strategist Peter Fenn.
louboutin,chaussure louboutin,louboutin pas cher,chaussures louboutin,chaussure louboutin pas cher,louboutin france "But for crying out loud, criminal intent? No. Was the
insanity,insanity workout,insanity workout calendar,insanity calendar,insanity workout schedule national security of the United States
ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren pas cher,polo ralph lauren pas cher,ralph lauren france compromised
true religion at the end of the day? No."


"For those who already hate the
air force,nike air force,air force 1,air force one,nike air force 1,nike air force one,air force one nike Clintons, whatever," Fenn adds,
ugg,ugg australia,ugg italia noting that
ugg pas cher such voters will
reebok outlet,reebok,reebok skyscape,reebok shoes not be mollified by FBI director James Comey's recommendation that the Justice Department not bring
coach outlet,coach factory outlet,coach outlet store,coach factory,coach outlet store online,coach factory online,coach factory outlet online,coach outlet online criminal charges against
longchamp,longchamp bags,longchamp uk the
beats by dre,dr dre,beats headphones,dre beats,beats by dr,beats by dr dre,beats audio,dr dre beats,dre headphones,beats by dre headphones,beats by dr. dre,cheap beats former secretary
sac louis vuitton,louis vuitton,louis vuitton pas cher,sac louis vuitton pas cher,louis vuitton france of state. But for Clinton
nike shoes,nike outlet,nike factory,nike store,nike factory outlet,nike outlet store,cheap nike shoes,nike sneakers backers
air max,nike air max,air max pas cher,air max one,air max 90,air max france and those
nike huarache on the
gucci outlet,gucci handbags,gucci belts,gucci shoes,gucci,gucci belt,gucci sunglasses,gucci bags,cheap gucci fence, the
hogan,hogan outlet,scarpe hogan,hogan sito ufficiale,hogan interactive FBI announcement "puts this in the rear-view mirror," Fenn adds.The FBI announcement comes the
michael kors,michael kors uk,michael kors handbags,michael kors bags week after a
timberland pas cher select House committee, having spent
moncler two years and $7 million
nike free,free run,nike free run,nike free pas cher,nike free run pas cher,nike free france investigating the events
canada goose jackets and
michael kors,sac michael kors,michael kors pas cher,sac michael kors pas cher,michael kors france official reactions to the Benghazi attacks, found no evidence of
prada outlet,prada,prada handbags,prada sunglasses,prada shoes,prada bags wrong-doing by
louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,louboutin shoes,red bottoms,louboutin outlet,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins Clinton. But that, too, may
ferragamo shoes,ferragamo,salvatore ferragamo,ferragamo belts,ferragamo belt,ferragamo outlet not matter, analysts say.


Voters
tend to view a news narrative
ugg boots,uggs,ugg,ugg boots uk,ugg uk through their own lenses, seeing the facts
links of london uk that support their choices, experts say. That tendency is fueled
chi flat iron,chi hair by the internet,
tiffany and co jewelry,tiffany and co outlet,tiffany and co,tiffany's,tiffanys,tiffany co,tiffany jewelry which allows people to self-select their
hollister uk news and even their facts. So while Clinton is surely not
polo ralph lauren outlet,ralph lauren,polo ralph,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,polo shirts,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet online,ralphlauren.com,polo outlet,ralph lauren polo going to win
coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet over Trump's most hardcore supporters, she probably avoided a bloodletting in
ray ban sunglasses uk her own party, says Brendan Nyhan, a political science professor at Dartmouth College.


"One
uggs way
true religion to think about
pandora jewelry,pandora charms,pandora bracelet,pandora bracelets,pandora rings,pandora jewelry store locator,pandora charm,pandora charms clearance,pandora store,pandora jewelry outlet store,pandora jewelry sale online this
ray ban is
instyler ionic styler,instyler there's a
longchamp,longchamp handbags,longchamp outlet,longchamp bags,long champ point
louis vuitton handbags,vuitton handbags,louis vuitton bags,louis vuitton purses beyond which people have a
oakley sunglasses cheap,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses,oakley vault,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses hard time resisting unwelcome information.
longchamp handbags,longchamp,longchamp outlet,longchamp bags,long champ A
north face outlet,north face,the north face,northface,north face jackets,north face jackets clearance,the north face outlet criminal
nike roshe uk indictment might
canada goose outlet be that
air max,nike air max,air max 2015,nike air max 2015,air max 90,airmax,air max 95,nike air max 90 breaking point," Nyhan says.


And
prada handbags,prada,prada sunglasses,prada shoes,prada outlet,prada bags even prosecution doesn't always test
karen millen dresses the loyalty of determined
air jordan,jordan pas cher,air jordan pas cher,nike air jordan,air jordan france partisans, he notes. Former Staten Island congressman Michael Grimm, for
true religion example, won re-election
mulberry,mulberry handbags,mulberry outlet,mulberry bags,mulberry uk in 2014 despite being under federal indictment for fraud, tax evasion and perjury (he quit
coach outlet,coach factory,coach factory outlet,coach outlet store,coach outlet store online,coach factory online,coach factory outlet online,coach outlet online the following month
vans shoes,vans outlet,vans store,star wars vans shoes,cheap vans,vans shoes outlet,white vans,black vans,red vans,vans star wars,vans sneakers,vans shoes outlet store,vans sale,cheap vans shoes after pleading
nike roshe run,roshe run,nike roshe,rosh run,roshe run pas cher,nike roshe france guilty to a single count).


The likely lack
hollister,abercrombie,abercrombie fitch,hollister france,hollister pas cher,abercrombie and fitch,hollister pas cher of an indictment –
louis vuitton,louis vuitton outlet online,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton the call
montre pas cher is made by the Justice Department, and Attorney General Loretta Lynch has said
michael kors she
louis vuitton outlet online,louis vuitton,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton will follow the recommendations
birkin bag,hermes belt,hermes handbags,hermes birkin,hermes bags,birkin bags of the FBI – isn't likely to appease the GOP.
tn pas cher,nike tn,nike tn pas cher,nike tn requin,tn requin,tn requin pas cher Trump has
ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban branded Clinton "Crooked Hillary," feeding on the impression that
ugg,uggs,uggs canada she
louis vuitton,borse louis vuitton,louis vuitton sito ufficiale,louis vuitton outlet and
nike free,free running,nike free run,nike free 5.0,free running 2,nike running shoes,nike free trainer,nike free trainer 5.0,free runs,free run 5.0 her husband, former President Bill Clinton, are not to be
bottega veneta,bottega,bottega veneta outlet trusted.
christian louboutin shoes,louboutin shoes,louboutin outlet,louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,red bottoms,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins And while
converse shoes,converse,converse.com,converse sneakers,converse outlet Comey said he did not
michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors see any
swarovski uk "reasonable" argument for prosecution, he did chastise
converse pas cher the former secretary
asics,asics gel,asics running,asics running shoes,asics shoes,asics gel nimbus,asics gel kayano,asics gt for being "extremely
mont blanc careless"
oakley in handling her private email
mcm handbags,mcm bags,mcm backpack,mcm outlet server. Comey said he
polo ralph lauren outlet online,ralph lauren,polo ralph,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,polo shirts,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralphlauren.com,polo outlet,ralph lauren polo had no direct evidence that the private server
moncler jackets was hacked,
canada goose outlet but said it might
lululemon outlet,lululemon,yoga pants,lulu lemon,lulu.com,lululemon.com well have been, given that Clinton used the private email
sac guess,guess pas cher,guess,guess collection,sac a main guess while abroad.


Expect
moncler Republicans
marc jacobs to
jimmy choo,jimmy choo shoes,jimmy choo outlet,jimmy choo handbags also
mac cosmetics,m a c cosmetics,mac makeup,maccosmetics.com question whether the
pandora jewelry investigation was subject to party politics. Comey insisted
moncler,moncler outlet,moncler sito ufficiale that his bureau's
replica handbags,coach factory outlet,coach factory,coach factory outlet online,coach factory online inquiry was independent, nonpartisan and not influenced by anyone.
p90x,p90x3,p90x workout,p90x workout schedule,p90x workout sheets,p90x 3,p90x2 But
ray ban pas cher,ray ban,rayban,lunette ray ban pas cher Bill
kate spade outlet,kate spade,katespade,kate spade handbags Clinton's 30-minute visit with Lynch while both officials' planes
moncler jackets were
kate spade handbags,kate spade,kate spade outlet,katespade on the
louboutin same tarmac raised
hollister clothing eyebrows
abercrombie and fitch,abercrombie and,abercrombie,abercrombie kids,abercrombie fitch,abercrombie.com and fueled charges that he was trying to influence
polo ralph lauren the Justice Department.


And Hillary Clinton suffers, too, from a career of battling complaints about her honestly and transparency. From
uggs outlet the Whitewater
longchamp outlet,longchamp,longchamp handbags,longchamp bags,long champ inquiry
rolex watches,rolex,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex of the
louis vuitton outlet stores,louis vuitton outlet online,louis vuitton,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton early 1990s, to the behind-closed-doors work on
ghd,ghd hair,ghd hair straighteners,ghd straighteners a health care
louis vuitton,louis vuitton bags,louis vuitton handbags,louis vuitton uk reform
coach purses,coach handbags,coach bags package
canada goose outlet of Bill Clinton's first term, to the
oakley sunglasses existence
lululemon,lululemon canada,lululemon outlet canada,lululemon outlet online of the
vans,vans pas cher,vans soldes private email sever itself,
louis vuitton outlet,louis vuitton outlet online,louis vuitton,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton Clinton has built a
abercrombie and fitch UK reputation as someone who is at best extremely guarded and at worst
ray ban sunglasses,ray ban sunglasses outlet,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban deceitful.
michael kors outlet online In
tory burch outlet,tory burch,tory burch handbags,tory burch shoes,tory burch sale,toryburch,tory burch sandals,toryburch.com,tory burch flip flops a
celine handbags,celine bag,celine bags recent New
nike free run York Times poll, 64 percent of voters said
sac longchamp,longchamp,longchamps,longchamp pas cher,sac longchamp pas cher,longchamp pliage,longchamp soldes,sac longchamps,longchamp france Clinton was not "honest
hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie and,abercrombie kids,af and trustworthy.""The worst
air max candidate
canada goose criticism reinforces
uggs existing doubts about that
burberry outlet online,burberry outlet,burberry,burberry handbags,burberry factory outlet,burberry sale candidate,"
pandora jewelry,pandora charms,pandora bracelet,pandora bracelets,pandora rings,pandora jewelry store locator,pandora charm,pandora charms clearance,pandora store,pandora jewelry outlet store,pandora jewelry sale online says Whit Ayres, a
louboutin outlet,louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,louboutin shoes,red bottoms,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins Republican consultant. "This is
michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors going to
new balance shoes,new balance,balance shoes,new balance outlet,new balance store,new balance store locator,new balance shoes for women,joe's new balance outlet,newbalance,newbalance.com,new balance walking shoes be
lancel a
nike air max,air max,air max pas cher,air max one,air max 90,air max france cloud hanging
burberry outlet online,burberry,burberry outlet,burberry handbags,burberry factory outlet,burberry sale over
air max her
toms outlet until
vans scarpe the election."


Clinton's best weapon in
herve leger,herve leger dresses the trust battle may
wedding dresses,wedding dress,dresses for wedding,bride dresses,dresses for weddings,wedding dresses uk,cheap wedding dresses,vintage wedding dresses,monsoon wedding dresses,lace wedding dresses,wedding dresses for older brides,wedding dresses 2014 well be her
giuseppe zanotti opponent. Trump, after all, has been
michael kors outlet hammered with stories about allegedly shady
moncler outlet business dealings.
nike trainers And
supra shoes he has refused to
babyliss pro release his personal
hermes,sac hermes,hermes pas cher,sac hermes pas cher tax returns, which could
thomas sabo uk confirm or
michael kors outlet store,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors undermine
ray ban sunglasses claims he has made about his wealth and his charitable
nfl jerseys,jerseys,baseball jerseys,cheap jerseys,nba jerseys,hockey jerseys,basketball jerseys,jerseys from china,cheap nfl jerseys giving. Like Clinton, Trump, has
jordan shoes,jordans,air jordan,jordan retro,jordan 11,jordan xx9,jordan 6,new jordans,air jordans,cheap jordans,retro jordans,jordan retro 11,jordan 5,air jordan 11,jordans for sale,jordan 4,jordan 1,jordan future,jordan 3,jordan 12,michael jordan shoes,air jordan shoes,air jordan retro a 64-percent "not honest or
michael kors canada trustworthy" rating in
moncler the New York Times poll.


Such
pandora charms,pandora uk,pandora bracelet,pandora rings,pandora,pandora sale,pandora bracelets,pandora jewellery,pandora ring,pandora charm,pandora earrings,pandora jewelry,pandora necklace,pandora charms uk facts seem not
burberry pas cher to trouble the GOP's presumptive nominee.
new balance pas cher "I could
lacoste pas cher stand
tiffany and co jewelry,tiffany and co outlet,tiffany and co,tiffany's,tiffanys,tiffany co,tiffany jewelry in the middle of Fifth Avenue and shoot somebody and I wouldn't lose any voters, OK? It's, like, incredible,"
rolex watches,replica watches,omega watches,rolex watches for sale,replica watches uk,fake rolex Trump said earlier this year.


He may well be
roshe run,nike roshe,roshe runs,nike roshe run,nike roshes right.
cheap oakley But it's Clinton who dodged the bullet
michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors with Tuesday's
ugg,ugg australia,uggs,ugg pas cher,ugg soldes,bottes ugg,bottes ugg pas cher FBI
juicy couture outlet announcement.
#2 | LZM dnia wrzesień 06 2016 16:26:34
ugg australia
balenciaga bag
Nike Air Jordan
pandora australia
tiffany co
major league baseball
Michael Kors Watches
Nike KD 8
adidas yeezy boost 350
hermes birkin
michael kors hobo bag
prada tote
nike shox shoes
chanel tote bag
coach factory outlet online
trx exercises
Michael Kors Outlet
abercrombie fitch
prada tote bag
Nike Jordans
longchamp bags
michael kors outlet
TRX Training Straps
coach outlet online
Oakley Outlet
michael kors purses on sale
pandora jewelry
abercrombie and fitch
Ralph Lauren
michael kors handbags
cheap coach purse
TRX Straps
prada handbags
Polo Ralph Lauren
Aviator Sunglasses
trx for sale
prada outlet
moncler coats
pandora necklaces
coach outlet online
jordan shoes
Printed t shirts
coach outlet
beats headphones
coach handbags
abercrombie and fitch
michael kors bags on sale
Burberry Outlet
sunglasses sm
nike shoes
Michael Kors Canada
coach usa
michael kors outlet
pandora rings
kate spade
balenciaga us
trx for sale
mcm bags
abercrombie outlet
rayban aviator
ugg boots
Abercrombie Fitch
nike shoes australia
Canada Goose Outlet
TRX training workouts
TRX Training workouts
prada bag
longchamp outlet
longchamp backpack
air jordan shoes
moncler clothing
RX Resistance Bands
Oakley Holbrook sunglasses
oakley sunglasses
nike shoes
ray-ban sunglasses
pandora rings
shoes online sale
bercrombie Nederland
canada goose outlet
3d shirts
Hugo Boss Online
moncler outlet
nike shox
moncler outlet
michael kors outlet
Lebron 13
coach
michael kors purses
michael kors tote bags
nike australia
mlb shop
trx suspension trainer
burberry canada
sunglasses outlet
christian louboutin shoes
Nike Lebron Shoes
burberry australia
longchamp backpack
coach outlet online
coach outlet online
MCM Bag
coach factory outlet
polo online
jordan retro shoes
Hermes Outlet
Free Run
sheepskin boots
official michael kors
abercrombie & fitch
ray ban clubmaster
michael kors tote
flash sunglasses
hermes belt
burberry outlet
véronique Billat
moncler outlet
Coach Outlet Online
pirate system
michael kors totes
trx suspension training
michael kors factory outlet
Burberry Factory Outlet
chanel flap bag price
prada official site
coach outlet online
ray-ban sunglasses
Nike Free
Mizuno Running Shoes
trx for sale
true religion uk
ralph lauren
burberry outlet
prada bags
michael kors black friday
cheap moncler jacket
air jordan retro
michael kors outlet store
longchamp le pliage medium shoulder tote
longchamp sale
Longchamp Bags
Chanel bags Outlet
B Derbyshire
polo outlet
michael kors handbags
Ralph Lauren UK
TRX Workout
burberry outlet online
Kate Spade Australia
chanel bags prices fall winter 2015
michael kors online
suspension training
Prada Outlet
michael kors outlet
clk benz
mk handbags
pandora australia
yeezy shoes
coach sunglasses
chanel flap bag
trx workouts canada
nike outlet
burberry canada
longchamps
cheap trx straps
tiffany co
landing gears
mk bags
longchamp le pliage medium
burberry outlet online
MIZUNO Shop US
coach shoes
cheap michael kors handbags
burberry outlet canada
michael kors clutch
ralph lauren australia
coach purses
Chanel Bag Prices 2014
christian louboutin shoes
sunglasses hut
prada outlet
pandora australia
trx workouts
nike jordan shoes
Pandora Charm
Hugo Boss Outlet
prada bags
burberry purse
Jordan Retro Shoes
lebron james shoes
michael kors purses outlet
jimmy choo australia
shoes online
Pandora bracelet
Suspension Training TRX
ray ban aviator
burberry outlet
asics gel kayano
Michael Kors Watches Online
longchamp le pliage large tote
MCM Bags
Oakley Holbrook
oakley australia
nike shoes
ray ban sunglasses
burberry online
michael kors australia
Kobe X Shoes
oakley outlet
Official Ralph Lauren UK Online Store
change points uk
Longchamp Factory Outlet Online
birkin bag hermes
michael kors
pandora rings
abssice 360
coach online
hermes bag
moncler down jackets
Nike Air Jordan
coach factory outlet
nike basketball shoes
asics kayano
michael kors outlet
mens sunglasses
longchamp backpack
pandora charms
trx
pandora necklace charms
oakley frogskins sunglasses
ray ban online
Prada Shopper Tote
michael kors outlet
yeezy boost 350
louboutin shoes
air jordan shoes
coach outlet store
chanel tote
Chanel Outlet
KD 8 shoes
coach online
michael kors black purse
coach purse
abercrombie outlet
trx band workouts
MCM Tote Bag
pandora rings jewelry
ugg australia
Mizuno Wave
Yeezy Boost 350
landinggear
coach outlet
oakley frogskins
polo outlet online
michael kors us
cheap ray ban sunglasses
coach outlet
Coach Sunglasses Outlet
trx canada
coach outlet,coach factory
ray ban glasses
coach outlet
pandora princess ring
Longchamp Medium Shoulder Tote
burberry online
coach outlet
coach carter
Mizuno Shop Japan
burberry scarf
abercrombie and fitch
mk outlet
Chanel Tote Bag 2015
trx training exercises
longchamp le pliage large tote sale
Burberry online
michael kors purses
coach handbags
official prada site
michael kors
coach australia
pandora jewelry
asics Australia
prada handbags
yeezy boost 350 shoes
chanel australia
Adidas Yeezy Boost 350
prada bags
michael kors outlet online
ray ban wayfarer
yeezy boost 350
oakley sunglasses
Yeezy 350,Boost 350
hermes uk
burberry outlets
coach purses on sale
christian louboutin shoes
Jordan retro
michael kors factory outlet
michael kors tote
TRX suspension workouts
denim shirts
kate spade
oakley sunglasses
christian louboutin online
michael kors jet set tote
Kevin Durant Shoes
TRX Bands
hermes purses
michael kors outlet
nike jordan shoes
prada bags on sale
michael kors outlet
burberry online
prada us
burberry scarf
pandora bracelets
kate spade UK
coach bags on sale
Prada Factory Outlet
burberry
moncler jacket
dress shirts
Nike Hyperdunk 2015
Prada bags
Michael Kors Watches Outlet
official prada site
abercrombie us
prada outlet online
pandora ring
Michael Kors Outlet
michael kors outlet
coach bags
Mizuno Shop
Coach Outlet Store
michael kors
Nike Jordan Shoes
pandora necklace
canada goose sale
landing gear
burberry us
Longchamp Outlet
coach diaper bag
longchamp tote
beats studio
michael kors outlet
coach bag
michael kors outlet
burberry outlet
nike jordan shoes
Polo Ralph Lauren
abercrombie outlet
Whitton Lodge Chesterfield Derbyshire UK
michael kors canada
true religion
exercises for trx
louboutin heels
TRX Training Bands
Nike Kobe 9
nike air max
trx straps
coach outlet
ralph lauren
plaid shirts
chanel
TRX training exercises
moncler jacket
abercrombie paris
R.B Sunglasses
michael kors black handbags
asics shoes
coach outlet
coach outlet
yeezy shoes adidas
coach australia
abercrombie outlet
Jordan Retro
Ralph Lauren Polo
nike shoes
name brand sunglasses
abercrombie us
TRX Exercises
beats by dre
pandora uk
Chanel Flap Bag Price
nike outlet
abercrombie outlet us
michael kors handbags on sale
top sunglasses
Kobe 9 Shoes
cheap trx
nike lebron james
nike store
Billat
cheap michael kors purses
prada sunglasses
sac longchamp
canada goose jacket
Ralph Lauren Polo
nike free run
burberry scarfs
piumini moncler replica
burberry outlet
pandora charms
true religion jeans
canada goose jacket
prada handbags
longchamp sale
burberry
chanel bag
ralph lauren shirts
burberry outlet
burberry australia
nike outlet
longchamp bag
ray ban polarized
burberry outlet
pandora jewelry
Coach outlet online
2016 trx
Ray Ban Outlet
prada purses
brand sunglasses
trx suspension
TRX Workouts
sheepskin boots for women
moncler us
coach outlet
coach factory outlet
balenciaga bags
nike lebron shoes
burberry outlet
Hugo Boss Store
CHanel Factory Outlet
coach factory
trx ab workouts
nike id
burberry outlet
coach australia
suspension trainer trx
abercrombie outlet
burberry scarf
michael kors crossbody
Cheap Ray Ban
coach bags
coach sunglasses for women
louboutin shoes
coach factory outlet
ralph lauren uk
TRX Training
mlb.com
Hyperdunk 2016
coach outlet online
michael kors outlet
mcm tote bag
prada outlet online
Coach Purses Outlet Online
Burberry outlet online
prada online
michael kors handbags outlet
michael kors outlet
longchamp sac
burberry outlet
true religion uk
ray ban new wayfarer
pandora rings sale
hermes uk
shoes sale
prada glasses
TRX Workouts
3d t shirts
trx workouts
Nike Hyperdunk Shoes
ray ban sunglasses
coach purses on sale macy's
michael kors outlet
veronique billat
coach outlet
michael kors
ray-ban sunglasses
nike australia
nike jordan
sheepskin boots on sale
nike store
asics shoes Australia
michael kors satchel
burberry outlet online
ray ban prescription glasses
michael kors australia
Mizuno Shoes
Nike Air Max
air yeezy shoes
asics gel
pandora australia
michael kors hamilton tote
abercrombie and fitch
michael kors purses outlet
Burberry Outlet
pandora bracelet
chanel bags prices
ralph lauren uk
Basketball shoes
Bed and Breakfast in chesterfield
trx suspension
canada goose sale online
pandora rings
Nike Lebron 12
hermes birkin price
TRX Suspension Straps
ray ban prescription sunglasses
Coach Outlet
MCM Outlet
pandora.com
cheap basketball shoes
ugg boots ireland
ray ban eyeglasses
burberry outlet canada
abercrombie and fitch
nike com
LZM9.6
#3 | nannieh8 dnia luty 06 2018 14:42:19

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Użytkownicy sewisu:

Zarejestrowanych: 12095

Aktualnie zarejestrowanych online (0) :

Gości: 8